Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie divadla

Jiráskovo divadlo patří mezi nejstarší divadelní scény ve Východočeském kraji. Jeho historie sahá až do roku 1907, kdy byla v hostinci Na Kopečku uvedena ochotnickým souborem hra Lucerna Aloise Jiráska. Během následujících deseti let novobydžovští ochotníci sehráli velký počet představení a zařadili se tak mezi významné divadelní spolky regionální scény. S ustanovením Divadelní jednoty Jirásek, kterou osobním dopisem podpořil i Alois Jirásek se zanedlouho, konkrétně 12. října 1924, za podpory města Nového Bydžova otevřely i prostory nově zbudovaného moderního divadla, které bylo nazváno Městské Jiráskovo divadlo a Mistr Jirásek byl radou města jmenovám čestným občanem. Divadelním životem pak dlouhá desetiletí žilo doslova celé město. V roce 1960 Jiráskovo divadlo prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Vedle stálého souboru v divadle hostovaly přední české scény a byla navázána úzká spolupráce s divadly v Hradci Králové,Kolíně a Pardubice.Ke konci 80.let vznikly plány na kompletní přestavbu budovy, které se však ukázaly být příliš velikášské a znančně náročné. Trvalo proto dlouhých sedmnáct let, než mohlo být 14.února 2003 Jiráskovo divadlo znovu slavnostně otevřeno.

Divadlo je vybaveno nejmodernější jevištní a světelnou technikou a je schopno splnit i ty nejnáročnější požadavky ze strany hostujících souborů a dalších návštěvníků. V divadle je též umístěno kino se zvukovým systémem Dolby Suround.

Ochotníci Divadelního spolku JIRÁSEK však ve své činnosti pokračují a na svém kontě mají již několik úspěšných premiér. V roce 2003 začali jak jinak než Jiráskovou LUCERNOU, pak následovala detektivka Roberta Thomase PAST, současně divadelníci sehráli pohádku SŮL NAD ZLATO, ke 100. výročí spolku uvedli Tylovu FIDLOVAČKU, pak se pustili do Vančurova ROZMARNÉHO LÉTA a v současné době hrají Brdečkovu hudební komedii LIMONÁDOVÝ JOE.

 

Náhledy fotografií ze složky Jiráskovo divadlo